Pierwsza wizyta u dietetyka- jak się przygotować?
Czy warto udać się do dietetyka?
Temat zdrowego odżywiania jest chyba wszystkim znany. Każdy z nas może powiedzieć, że aby być zdrowym i szczupłym należy ograniczyć słodycze
i białe pieczywo, lepiej się odżywiać i pić więcej wody. Jednak dalej pomimo tej wiedzy sporo osób ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Do tego mogą pojawić się choroby takie jak insulinooporność, Hashimoto, dna moczanowa, nadciśnienie. Nie każdy musi być specjalistą w dziedzinie żywienia, dlatego jeżeli czujesz, że pomimo stosowania różnych diet dalej nie możesz schudnąć, a Twoje wyniki krwi nie chcą się unormować, warto rozważyć wizytę u dietetyka. Problemy z prawidłową masą ciała mogą wynikać z różnych przyczyn. Wykwalifikowany dietetyk pomoże Ci ustalić co należy robić, aby polepszyć swój stan zdrowia i figurę. Wskaże co należy jeść, czego unikać oraz jak komponować posiłki. Dobierze również odpowiedni jadłospis do potrzeb pacjenta oraz podpowie jakie badania warto wykonać w kierunku profilaktyki zdrowotnej.
Jak się przygotować do pierwszej wizyty u dietetyka?
Na pierwszą konsultację dietetyczną należy przyjść wygodnie ubranym. Specjalista wykona analizę ciała profesjonalnym analizatorem, na którym należy stanąć na boso. Dlatego warto w tym dniu postawić na skarpetki. Aby analiza została prawidłowo wykonana pacjent powinien powstrzymać się od spożywania pokarmów przez około 2-3 godziny przed wizytą, a dzień wcześniej unikać alkoholu i ciężkostrawnych potraw. Dodatkowo dietetyk zmierzy obwody ciała pacjenta w celu określenia jego sylwetki. Do tego badania nie jest konieczne zdejmowanie ubrań, co często stresuje pacjentów przed pierwszą wizytą.
Pierwsza konsultacja trwa od 40-60 minut. Podczas wizyty dietetyk przeprowadza dokładny wywiad żywieniowy, na podstawie którego będzie mógł ułożyć odpowiednio dopasowany do pacjenta jadłospis. Wśród pytań zadawanych pacjentowi znajdą się te dotyczące między innymi ilości i częstotliwości przyjmowanych posiłków, rytmu dnia, jakości snu, ilości wypitej wody. Aby ułatwić proces prowadzenia wywiadu dietetycznego, warto przygotować wcześniej uzupełniony dzienniczek żywieniowy oraz listę produktów, które lubisz, nie lubisz i na które źle reagujesz. Dodatkowo należy przygotować spis stale przyjmowanych leków i suplementów.
Poza dzienniczkiem i listą na pierwszą wizytę należy przynieść aktualne wyniki badania krwi (robione w ciągu ostatnich 6 miesięcy). Jeżeli nie posiadasz takich, to warto wykonać następującą diagnostykę:
– morfologia ogólna,
– próby wątrobowe,
– kwas moczowy
– hormony tarczycy (ft3, ft4, TSH) oraz przeciwciała anty-TPO
– glukoza i insulina na czczo,
– lipidogram (cholesterol całkowity LDL, HDL, triglicerydy)
– poziom witaminy D.
Dzięki tym wynikom dietetyk będzie mógł tak dopasować plan diety, aby pomóc Ci nie tylko zmniejszyć (lub zwiększyć) masę ciała, ale też poprawić stan Twojego zdrowia.
Kolejnym etapem wizyty jest ustalenie celów pacjenta i planu działania oraz określenie zaleceń żywieniowych. Dietetyk wskaże jakie błędy pacjent mógł dotychczas popełniać, co wpływało negatywnie na jego wagę i samopoczucie. Zostanie przeprowadzona też wstępna edukacja w zakresie zdrowego odżywiania oraz udzielone wskazówki na czas prowadzenia diety.
Stała kontrola postępów pacjenta
Aby dieta przynosiła pozytywne efekty warto rozważyć wizyty kontrolne u dietetyka. Każda z nich trwa ok. 30 minut. Dietetyk ponownie waży i mierzy pacjenta, pomaga ustalać nowe cele, a także podpowiada co zrobić, aby zwiększyć efektywność diety. Dodatkowo przeprowadza dalszą edukację żywieniową pacjenta, wspiera i motywuje do dalszego działania.
A może konsultacja dietetyczna online?
Dobrym rozwiązaniem dla zabieganych osób oraz tych, którzy z różnych powodów nie mogą spotkać się osobiście ze specjalistą, są konsultacje dietetyczne online. Internetowa wizyta z dietetykiem nie różni się znacznie od spotkania w stacjonarnym gabinecie dietetycznym. Tak samo jak podczas standardowej wizyty na wirtualnym spotkaniu pacjent może porozmawiać o wszystkich kwestiach związanych z odżywianiem, które go nurtują.
Ze względu na to, że dietetyk nie ma możliwości zbadania pacjenta analizatorem ciała, przed wizytą należy się zważyć na zwykłej wadze łazienkowej
i zmierzyć centymetrem obwód talii, brzucha i bioder.
Wiele osób odczuwa stres przed pierwszą wizytą u dietetyka. Warto jednak pamiętać, że dietetyk jest po to, aby pomóc swojemu pacjentowi w zmianie nawyków żywieniowych i uzyskaniu lepszego samopoczucia oraz w poprawie sylwetki. Nie ocenia, tylko słucha, wspiera i motywuje do działania.
Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą ze mną, zapraszam do kontaktu!